11 STYCZEŃ, 2023
O ustawie AML najczęściej pisze się w kontekście przeciwdziałania praniu pieniędzy. Proceder ten nie jest łatwy do wykrycia. W związku z tym na poziomie unijnym wprowadzono prawo, mające ułatwić działania organów ścigających takie przestępstwa. Służy temu właśnie ustawa AML, której zapisami objętych zostało kilkadziesiąt rodzajów działalności. Są to tzw. instytucje obowiązane. Z artykułu dowiesz się czym jest taka instytucja i kogo obejmuje ustawa AML.
Ustawą AML określana jest Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Skrót AML wywodzi się wprost od nazwy europejskiej dyrektywy Anti-Money Laundering. Wydaje się, że zapisy ustawy mogą dotyczyć zaledwie garstki działających na rynku przedsiębiorstw i instytucji. Nic bardziej mylnego! Oczywiście ustawa AML nie dotyczy całej populacji, a jedynie tzw. "instytucji obowiązanych". Warto jednak wiedzieć, że ich liczbę szacuje się aż na kilkadziesiąt tysięcy podmiotów! Czym są zatem instytucje obowiązane i kogo dokładnie dotyczy ustawa AML?
Ustawa AML, w tym głównie art. 2, obejmuje aż 25 rodzajów działalności , określanych jako instytucje obowiązane. Należą do nich m.in.
Jak widać, lista podmiotów, które podlegają ustawie jest bardzo długa. Na szczególną uwagę zasługuje pewien fakt. Można w ogóle nie prowadzić działalności ze sfery finansowej, księgowej czy inwestycyjnej, by stać się instytucja obowiązaną. Wystarczą wysokie kwoty zawieranych transakcji za gotówkę. Wtedy też podlega się ustawie, co wiąże się z pewnymi obowiązkami.
Czy każda z powyższych firm lub instytucji bezwzględnie zostaje na mocy ustawy AML określona jako instytucja obowiązana? Niekoniecznie. W przypadku różnych typów działalności występują pewne warunki, które muszą być spełnione. Tylko wtedy dany podmiot zalicza się do grona instytucji obowiązanych.
Przykładowo, fundacje muszą stosować przepisy ustawy AML tylko dla płatności powyżej 10 000 euro w gotówce. Radcowie prawni muszą natomiast stosować przepisy ustawy AML w przypadku gdy wykonują określone czynności. Dzieje się tak np. podczas zarządzania środkami pieniężnymi klienta. W przypadku notariuszy , ustawa obejmuje ich przede wszystkim w zakresie czynności dokonywanych w formie aktu notarialnego. Taką czynnością będzie np. sprzedaż nieruchomości. Pośrednicy nieruchomości są z kolei objęci ustawą AML, poza czynnościami związanymi z najmem lub dzierżawą nieruchomości. Występuje tu jednak limit do kwoty 10 000 euro miesięcznego czynszu.
Na pierwszy rzut oka, wydawać by się mogło, że Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, dotyczyć może jedynie dużych instytucji. Takich, które obracają pokaźnymi kwotami, jak np. banki czy zakłady ubezpieczeń. W praktyce, ustawą objęci są przedstawiciele kilkudziesięciu zawodów. Z wieloma z nich mamy mniej lub bardziej regularną styczność na co dzień. Może to być np.:
Copyright © FiberPay 2023.
Fiberpay jest instytucją płatniczą nadzorowaną przez KNF i wpisaną do rejestru małych instytucji płatniczych: MIP28/2019
FiberPay sp. z o.o.
NIP: 7010634566
REGON: 36589948900000
KRS: 0000647662